Czeski Raj- miejsce, które warto poznać

Czeski Raj- miejsce, które warto poznać

Czechy to kraj, który słynie nie tylko z licznych zabytków, ale i pięknych krajobrazów i zapierającej dech przyrody. Do takiego miejsca Można zaliczyć Czeski Raj, który znajduje się na północny wschód od Pragi.

Czeski Raj

zachwyca swoim pięknem

Czeski Raj zachwyca pięknem przyrody. W tym regionie znajdują się bardzo liczne formacje skalne, ale i skałki oraz wiele zabytków historycznych, które także można zwiedzić. Warto zwrócić uwagę na samą nazwę regionu, która prawdopodobnie nadali temu miejscu w 1870 roku pisarze i patrioci, którzy byli kuracjuszami uzdrowiska Sedmihorky, choć pierwszy raz użyta została w dokumentach autorstwa Vaclava Durycha i odnosi się to piękna tego miejsca, które było inspiracją dla wielu dzieł poetyckich. Na uwagę zasługuje również fakt, że 700 km² terenu Czeskiego Raju zostało oznaczone przez UNESCO jako geopark.

Co warto zobaczyć w Czeskim Raju

Czeski Raj to miejsce, które cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Jak pokazują statystyki rocznie zwiedza go około 300 tysięcy osób. Można spędzić tam czas bardzo aktywnie spacerując po licznych pieszych trasach, ale dostępne są także trasy rowerowe, o różnym stopniu trudności. Dodatkowo można pójść na punkty widokowe, by podziwiać panoramę tego miejsca. Oczywiście możecie jeszcze zobaczyć Skalne palisady Izery czy jaskinie.

Ale to nie wszystko. Otóż ten region słynie jeszcze z licznych zabytków, które także warto zwiedzić. Jest to choćby gmina Detenice, w której na uwagę zasługuje zabytkowa architektura. Warto też wybrać się na Hrube Skalną. Jest to Skalne Miasto nazywane także Skalnym Labiryntem i właśnie tam znajduje się jeden z najpiękniejszych punktów widokowych czyli Marianska Vyhlidka. Co ciekawe możecie zanocować w Skalnym Zamku, który jeszcze zachował przynajmniej w części swój gotycki charakter, z jego wieży możecie podziwiać panoramę miasta. Polecamy wam też odwiedzenie zamku Staré Hrady. Na uwagę zasługuje również Zamek Trosky, którego początki datuje się na średniowiecze, przez wiele wieków uznawany był za zamek z twierdzą nie do zdobycia. Zamek Kost to kolejna wyjątkowa atrakcja, a zasadniczo twierdza gotycka. Jego najstarszą częścią jest Stary Pałac oraz Czerwona Wieża, gdzie także znajduje się zabytkowa kapliczka. A więc jest to region, w którym można spędzić przyjemnie czas w otoczeniu piękne przyrody, ale i aktywnie zwiedzając liczne atrakcyjne.