Czechy Południowe – atrakcje turystyczne

Czechy Południowe – atrakcje turystyczne

Czechy Południowe to wyjątkowo piękny region, który zachwyca niewielkimi górami, ale i miasteczkami, w której zachowała się zabytkowa architektura, jak i same liczne zabytki. Jednocześnie wiele z nich został wpisanych na listę Zabytków UNESCO. Zatem co warto zwiedzić w tym regionie?

Czechy Południe- poznaj liczne atrakcje

Zwiedzanie Południowych Czech koniecznie warto rozpocząć od Czeskiego Krumlova czyli niewielkiego miasteczka, którego znaczna część uznawana jest jako zabytkowa przez UNESCO. Liczne dróżki i wyjątkowa zabudowa przyciągają uwagę. Dodatkowo koniecznie trzeba zwiedzić Zamek Český Krumlov wraz z wyjątkowo zadbanym ogrodem. Warto też odwiedzić miasteczko Holaszowice, które choć jest naprawdę niewielkie to jednak zachwyca zabudową z XVIII wieku. Jednocześnie zwiedzając to miejsce można znaleźć małą kawiarenkę, gdzie serwowane są typowo czeskie specjały. Koniecznie trzeba też odwiedzić Prachatice, to także bardzo małe miasteczka, ale przyciąga uwagę architekturą, która jest bardzo bogata i okazała. Wynika to z tego iż kiedyś to miejsce leżało na szlaku soli, dzięki temu zamieszkiwane było przez bogatych kupców. Poza małymi miasteczkami należy też zwiedzić choćby Ołomuniec, który nazywany jest miniaturą Pragi. Znajduje się tam naprawdę wiele zabytków zarówno sakralnych jak i muzeów. To choćby kolumna Trójcy Przenajświętszej z pozłacanymi posągami, czy
ratusz gotycki z socrealistycznym wariantem zegara astronomicznego.Koniecznie odwiedźcie Muzeum archidiecezjalne
Czerwony Kościół, Kościół Marii Panny Śnieżnej oraz kaplica św. Jana Sarka. Niewiele dalej można zobaczyć Zeleną Hore, gdzie znajduje się XIII-wieczne opactwo cystersów. Wybierzcie się też do Slavonic, szczególnie latem, gdyż wtedy można zwiedzać podziemne korytarze. Zobaczcie też zamek Spilberk i willę Tugendhatów w Morawach Południowych, ale i Zamek Hluboka w stylu neorenesansowym, gdzie do dyspozycji dla zwiedzających jest aż 149 komnat, zatem można tam spędzić wiele godzin. Stolicą Czech Południowych są Budziejowice, gdzie można zwiedzić tamtejszy znany na całym świecie Browar, ale i zakosztować piwa ważonego w tym miejscu. Jednocześnie na uwagę zasługuje średniowieczny charakter miasta i zabytkowa starówka.

Ten region słynie także z pięknych krajobrazów, licznych stawów otoczonych lasami.